تبلیغات
 ایران ورزش - کریستیانو رونالدو در فینال


کریستیانو رونالدو می خواهد کاری را انجام دهد  که مسی نتوانست انجام دهد


کریستیانو رونالدو    

کریستیانو رونالدو

اختصاصی | روز یکشنبه فینال یورو 2016 برگزار خواهد شد، روزی که رونالدو می تواند کاری را انجام دهد که رقیب اصلی اش یعنی مسی نتوانست انجام دهد.

لیو نل مسی از لحاظ عناوین قهرمانی بالاتر از کریستیانو قرار دارد، اما رونالدو با قهرمانی در اروپا می تواند به اولین افختار ملی اش دست پیدا کند، افتخاری که مسی در روزهای گذشته موفق به کسب آن نشد.

 

تیم ملی آرژانتین بار دیگر به فینال کوپا آمریکا رسید و باز هم به شیلی برخورد کرد و باز هم شکست خورد. این چهارمین ناکامی مسی در فینال با تیم ملی کشورش به حساب می رود و شکست مقابل شیلی در سال 2016 باعث شد تا مسی طاقتش تمام شود و از تیم ملی آرژانتین خداحافظی کند، که البته به اعتقاد بسیاری  این تصمیم احساسی بوده و احتمال بازگشت او به تیم ملی وجود دارد.

 

رونالدو و پرتغال،   یورو 2016 را بسیار ناامید کننده شروع کردند و بدون پیروزی در 90 دقیقه راهی نیمه نهایی شدند و با پیروزی 2 بر صفر در وقت معمول، ولز و بیل را از پیش رو برداشتند تا برای دومین بار در رقابت های یورو راهی فینال شوند.

 

پرتغال پیش از این در سال 2004 در خانه خود به فینال یورو رسیده بود، اما شکست در مقابل یونان شگفتی ساز،  آنها را در فتح جام ناکام گذاشت. در آن بازی رونالدو تنها 19 سال سن داشت و یکی از بی تجربه ترین بازیکنان تیمش در کنار نسل طلایی پرتغال به حساب می رفت. حالا دیگر از آن نسل طلایی خبری نیست، اما خود رونالدو به اندازه دو نسل طلایی در تیم ملی پرتغال کارایی دارد.

 

درخشش رونالدو در مقابل مجارستان و جلوگیری از حذف آنها باعث شد تا رونالدو جواب قانع کننده ای به منتقدانش بدهد. بدون شک رونالدو یکی از بهترین های پرتغال  است و با زدن یک گل زیبا و زمینه ساز گل دوم مقابل ولز در نیمه نهایی، تیمش را راهی فینال کرد تا در روز یکشنبه مقابل فرانسه ای قرار بگیرد که در نیمه نهایی قهرمان جهان را شکست داد.

کریستیانو رونالدو

روز فینال برای رونالدو بسیار خاص خواهد بود و شاید بزرگ ترین روز او هم باشد. رونالدو یک بار در فینال یورو حضور داشته است، اما او حالا پخته تر شده است و به فوق ستاره ای تبدیل شده که می تواند در یک لحظه نتیجه بازی را تغییر دهد.

 

مسی هم تا پیش از فینال کوپا آمریکا چنین شرایطی را داشت. او در رقابت های کوپا آمریکا 5 گل به ثمر رساند و برای رساندن تیمش به فینال این رقابت ها تلاش زیادی کرد. همه بر این باور بودند که مسی آماده تر از همیشه می تواند آرژانتین را پس از سال ها صاحب یک جام کند، اما انگار آنها طلسم شده بودند. آرژانتین در سه سال گذشته برای سومین بار بود که به فینال یک رقابت مهم ملی پا می گذاشت و در همه آنها بازنده بود.

 

قهرمانی در کوپا و یا جام جهانی می توانست مسی را در رده ملی هم صاحب یک جام کند، جامی که در ویترین افتخارات این فوق ستاره دیده نمی شود. خود او همه در اظهار نظری گفته بود که حاضر است 5 توپ طلایش را بدهد و یک جام جهانی بدست بیاورد.  این جمله او بسیار دردناک است. چرا یک استعداد ناب و ذاتی در فوتبال که همه علاقه مندان به فوتبال را در هر شرایطی به وجد می آورد نباید چنین افتخاری را کسب کند. این موضوع برای ستاره های دیگر هم صدق می کرد.  الیور کان، میشائیل بالاک، رایان گیگز، دیوید بکهام، رائول، اریک کانتونا و از این دست، بازیکنانی بودند که نتوانستند در رده ملی عنوانی را بدست بیاورند.

لیونل مسی

حال کریستیانو هم که وضعیت مشابهی با مسی و این ستاره ها دارد،  در آستانه فتح یورو 2016 قرار گرفته است و اگر این عنوان را به دست بیاورد کاری را انجام داده است که مسی نتوانست برای تیم ملی کشورش انجام دهد.

 

او برای رسیدن تیمش به فینال یورو 2016 تلاش زیادی کرد و برای آن سر هم تیمی هایش هم داد کشید تا ضربه پنالتی مقابل لهستان را خراب نکنند.

 

رونالدو 31 ساله است و شاید این آخرین فرصت او برای کسب قهرمان در رده ملی باشد. او هر چه خواسته در بازی های باشگاهی به همراه رئال مادرید و منچستریونایتد به دست آورده است، هر رکوردی که وجود داشته را از آن خود کرده، اما او در حال حاضر فقط و فقط جام قهرمانی یورو را می خواهد.

 

اگر چنین نشود ظلم در حق او خواهد بود، همانگونه که در حق مسی ظلم شد. ظلمی که فقط در ورزش فوتبال رخ می دهد.

 

اسپانیا با نسل طلایی خود متشکل از ژاوی، پویول، آندرس اینیستا، کاسیاس، تورس، سرخیو راموس، داوید ویا و فابرگاس به قهرمانی در اروپا و جهان رسیده است. آلمان هم همین طور. آنها با نویر، هوملس، بواتنگ،  کروس،  اوزیل، کلوزه، شواینی و... به قهرمانی در جهان دست پیدا کردند و همه این بازیکنان به حق خود یعنی قهرمانی در رده ملی رسیده اند.

 

رونالدو و مسی همیشه با هم مقایسه می شوند و آنها را در کنار دو اسطوره فوتبال جهان به نام های پله و مارادونا قرار می دهند که البته اشتباه هم نیست، اما در حال حاضر آنها را از لحاظ افتخار آفرینی برای کشور خود نمی توان با مارادونا و یا پله مقایسه کرد. این دو با کسب عناوین ملی برای دو کشور آرژانتین و برزیل اسطوره شدند و همین راحتی نمی توان جا پای آنها گذاشت.

کریستیانو رونالدو
طبقه بندی:
تاریخ : شنبه 19 تیر 1395 | 04:30 ق.ظ | نویسنده : امیررضا جدیدی | نظرات

  • paper | ری شاپ | جستوجوی فایل